روش توليد دانه ليکا ( Light Expanded Clay Aggregate)

 

  1. مــاده اولــيه

ماده اوليه ليكا نوعي رس صنعتي مي باشد كه ايليت يا مونت موريونيت نام دارد. تركيب شيميايي بخصوص ايــن ماده فقط درنواحي محدودي يافت مي شود. اولين معدن شناخته شده درروستاي كوشــكك ســاوه مي باشدكه مطالعات معدني و آزمايشگاهي آن توسط اروپاييان انجام گرفت وماده اوليه فعاليت كارخانه راتامين نمود. دردهه دوم فعاليت كارخانه كليه مطالعات از اكتشاف تا بهره برداري توسط كارشناسان ايراني شركت ليكا انجام گرفت . در اين راستا منطقه وسيعي در شعاع يکصد کيلومتري کارخانه از طريق تصاوير ماهواره اي(Remote Sensing ) مورد مطالعه قرار گرفت. از اين معادن جهت تامين مواد اوليه ، بهره برداري مي شود.ماده اوليه پس از اكتشاف، باطله برداري شده وسپس درهرمرحله از بهره برداريآزمايش انبساط پذيري ازسطح وعمق انجام گرفته و در صورت مثبت بودن نتايج آزمايش، ماده اوليه دپو و به كارخانه حمل مي گردد. 

2) فـرآوري اوليه

آماده سازي خاك را فرآوري اوليه مي گويند. خاك ازطريق جعبه تغذيه وارد خط توليد مي شود. خاك وارد شده توزين مي گردد وباعبورازدروازه مغناطيسي وارد آسياب ( Adge mill ) مي شود درآنجا خاك همراه با آب مورد نياز له شده واز صفحه مشبكي با روزنه هاي 18 ميلي مترعبور مي كند. گل عبور داده شده وارد مخلوط كن مي گردد و درآنجا به وسيله دو محورچرخ گوشتي ورز داده مي شود تا گل به حالت پلاستيك درآيد. سپس گل ورز داده شده ازآسياب غلطكي با مجراي 2 ميلي مترعبور مي كند تاكاملا" حالت يكنواخت پيداكند. گل يكنواخت شده به كوره خشك كن هدايت مي شود


3)فـــرآوري نهايي

كوره خشك كن به طول 35 متروحركت 5/1 تا 2 دور دردقيقه داراي ساختمان داخلي بخصوصي است . اين ساختمان باعث مي شود تاگل درمعرض هواي گرم قرارگرفته, خشك وريز شود.نهايتا" به گندوله هاي ريزي تبديل مي شود. حرارت كوره خشك كن درابتدا 150 تا 200 درجه سانتي گراد است ودرانتهابه 550 تا 600 درجه سانتي گراد مي رسد. گندوله هاي آماده شده به كوره پخت مي ريزد. كـوره پخـت به طول 22مترو قطـر 4/3 مترقادراست تا 6 دور دردقيقه دوران نمايد. منحنــي حرارتي كــوره پخت از 600 تا 1200 درجه كشيده مي شود وگندوله ها دراين حرارت منبسط شده وبه دانه هايي از1 تا 20 ميلي مترسبك ومتخلخل تبديل مي شوند.دانه هاي سبک توليد شده به داخل خنک کن هاي ماهوارهاي هدايت شده و از آنجا بر روي نوارهاي خروجي ريخته شده و در محوطه آزاد ديو مي شوند.


4) دانــه بنـــدي

بدليل آنکه هر کاربردي نياز به دانه بندي مخصوصي مي باشد ، لذا سبکدانه هاي توليدي باعبور ازسرند به سه سايز مختلف 4-0 ميلي متر, 10-4 ميلي متر، 25-10 ميلي مترتقسيم مي شود ودانه هاي مجزا شده براي كاربردهاي مختلف مورد استفاده قرارمي گيرد

ویژگی و مزایا

وزن کم

با استفاده از بلوک‌های سبک لیکا، به دلیل وزن کم و سهولت کار، هزینه و زمان اجرا کاهش و حمل و نقل آسان می‌گردد. همچنین سبکی این بلوک‌ها نقش مؤثری در کاهش وزن ساختمان دارند. از آنجا که نیروی زلزله وارد بر سازه، رابطة مستقیم با وزن سازه دارد با استفاده از بلوک لیکا نیروی مؤثر زلزله و در نتیجه ابعاد سازه کاهش می‌یابد. از طرفی، وزن دیوار چیده شده با بلوک لیکا در مقایسه با مصالح سنتی مانند آجر ۵/۲ برابر کمتر است.

عایق حرارتی

بر اساس آزمایش‌های مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن بتن سبکدانه لیکا دارای ضریب هدایت حرارتی mc0/w25/0(این ضریب اشتباه است و نویسنده محترم بهتر است این را تصحیح نماید) می‌باشد. بلوک لیکا، ساخته شده از بتن لیکا، لایه عایق حرارتی مناسبی را برای دیوارها به ارمغان آورده است. استفاده از بلوک لیکا در عایقکاری دیوارهای پیرامونی، مورد تأیید سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور قرار گرفته و بدون استفاده از هر گونه عایق دیگری، دیوار چیده شده با این بلوک به عنوان دیوار عایق همگن محسوب شده و الزامات مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان را نیز تأمین می‌نماید.

عایق صوتی

به طور کلی در موادی که تخلخل وجود دارد انرژی ذرات هوایی که در اثر صوت به داخل حفره وارد و از آن خارج می‌شود، به دلیل ایجاد اصطکاک مستهلک شده و به گرما تبدیل می‌شود. ویژگی سطح بلوک و خواص دانه‌های لیکا باعث جذب صوت می‌گردد. بر اساس نتایج مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، میزان افت صدا در دیوار ساخته شده از بلوک لیکا به ضخامت ۱۵ سانتیمتر، برابر با ۴۶ دسی‌بل است. از این رو با استفاده از این بلوک در دیوار چینی الزامات مبحث ۱۸ مقررات ملی ساختمان برآورده خواهد شد.

مقاومت

بلوک‌های لیکا طبق آخرین استانداردهای موجود تولید مشده و دارای مقاومت مطلوب در برابر بارهای وارده هستند. پایین بودن مدول کشسان این بلوک، به عنوان اجزا پرکننده در ساختمان‌های مناطق زلزله خیز موجب افزایش دوره نوسانی ساختمان و به عبارت دیگر کاهش نیروی زلزله وارد بر ساختمان شده است.[۷]

مقاوم در برابر آتش

مقاومت اجزای سازه‌ای در برابر آتش‌سوزی بر اساس مدت زمانی سنجیده می‌شود که این اجزاء می‌توانند آتش را بدون سوختن و فروریختن تحمل کنند. دانه‌های لیکا در دمای ۱۲۰۰۰ درجه سانتیگراد تولید می‌شوند و می‌توانند شوک حرارتی تا دمای ۱۱۰۰۰ درجه سانتیگراد را تحمل نمایند. فراورده‌های لیکا به ویژه اجزا بتنی ساخته شده با این دانه‌ها مقاومت خوبی در برابر آتش دارند که این امتیاز حافظ امنیت جانی ساکنین در آتش‌سوزی‌های احتمالی می‌باشد.

از دیگر مزایای دیوار چیده شده با این بلوک می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. افزایش سرعت اجرا دیوارچینی
  2. کاهش پرت مصالح مصرفی
  3. کاهش وزن بار مرده ساختمان به میزان ۳۰ درصد
  4. کاهش ملات مصرفی
  5. اجرای روکار سریع با حذف ملات گچ و خاک

 

برای آگهی مرتبط با کارخانه لیکا که در حال فروش میباشد به لینک زیر مراجعه کنید و یا به بخش آگهی این ساایت مراجعه فرمایید.

http://bit.do/Fiar-00038

 

منابع:

http://www.taksaman.com

www.leca.ir

www.wikipedia.com

www.bonsaz.ir