تولید مواد شیمیایی

اسید سولفوریک  به عنوان یک ترکیب شیمیایی بسیار مهم، در فرآیند تولید تعدادی زیادی از مواد شیمیایی شناخته شده از جمله اسید هیدروکلریک، اسید نیتریک، اسید فسفریک و بسیاری دیگر از مواد شیمیایی صنعتی استفاده می شود.

 

پالایش فلزات

اسید سولفوریک به عنوان یک اسید قوی در جدا کردن فلزات از کانی های سنگی در فرایند لیچینگ و هیدرو متالورژی بسیار استفاده می شود. در ایران بیشترین مصرف اسید سولفوریک دراین حوضه است

 

پالایش نفت

روند پالایش نفت خام نیاز به استفاده از یک اسید به عنوان کاتالیزور  است  و اسید سولفوریک اغلب برای این منظور استفاده می شود. به طور معمول از سولفوریک اسید در  واحد آلکیلاسیون پالایشگاه ها برای بالا بردن عدد اکتان ترکیبات سبک  استفاده می شود.

 

رسوب زدایی فلز

، pickling، یک اصطلاح مورد استفاده برای توصیف درمان فلزات به روش  حذف ناخالصی ها، زنگ یا scale از سطح، از جمله در صنایع فولاد است با استفاده از اسید سولفوریک است .اگر چه اسید هیدروکلریک نیز برای این موارد استفاده می شود و در بسیاری از موارد ترجیح داده می شود ولی به دلیل  گران تر بودن از اسید سولفوریک بیشتر استفاده می شود.

 

تولید ابریشم مصنوعی

ابریشم مصنوعی پارچه از الیاف سلولز به دست آمده از چوب ساخته شده است. این مواد در محلول تترا آمین مس  (II)  حل و تولید یک مایع آبی رنگ می کند که  به اسید سولفوریک تزریق می شود تا به شکل الیاف ابریشم مصنوعیRayon fiber شود. ابریشم مصنوعی به عنوان یک ماده نیمه سنتتیک نساجی می توانیدجایگزین مناسبی برای  ابریشم  در پارچه مزین شده و براق باشد. اگرچه ابریشم مصنوعی تولید پارچه نرم، خنک و صاف می کند با این حال، بر خلاف ابریشم، ابریشم مصنوعی کند بدن را  در برابر گرما عایق نمی کندومناسب  در کشورهای مرطوب و گرم است.

 

ساخت نوع باتری های اسید سرب

باتری با اسید و سرب در صنعت خودرو برای اتومبیل ها و کامیون استفاده می شود. این نوع باتری در سال 1859 توسط شناس گاستون فرانسوی اختراع شد. اسید سولفوریک رقیق به عنوان یک الکترولیز استفاده می شود و اجازه می دهد که جریان الکترونها را میان صفحات در باتری برقرار شود. اسید استفاده شده در باتریه معمولا به نام اسید باتری با توجه به نوع باتری متفاوت است اما معمولا بین 28 تا 32 درصد وزنی یا بین 4.2-5 مولی غلظت دارد.

 

برداشت سیب زمینی

کشاورزان برای برداشت محصول سیب زمینی خود قبل از برداشت به ساقه های گیاه اسید سولفوریک می زنند تا در هنگام برداشت ساقه ها خشک و ریخته شوند تا از درهم فرورفتگی آنها در ماشین آلات کشاورزی جلوگیری شود.

 

تولید داروها

داروهای شیمی درمانی برای درمان انواع مختلف سرطان استفاده می شود. سلول های سرطانی نسبت به DNA  خود بیشتر از سلول های طبیعی حساس هستند و با صدمه زدن به DNA  خود باعث نابودخود  می شوند. این فرایند به عنوان الکیل دارکردن DNA  نامیده و بایک نوع مواد مخدر شناخته شده به سلول های سرطانی را آلکیله می کنند. اسید سولفوریک در فرآیند تولید این جمله داروهای مورد استفاده قرار می گیرد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از تجهیزات و کارخانه های مرتبط در حال فروش به قسمت آگهی های سایت مراجعه کنید یا با ما تماس بگیرید 09128309856